"Azov Academy"Среда, 2022-09-28, 5:34 AM

Приветствую Вас Гость | RSS
Главная | Publisher | Регистрация | Вход
Меню сайта

Категории раздела
МАКРОЭКОНОМИКА/ ECONOMICS - лекции [49]
Сокращенный курс макроэкономической теории с использованием фундаментальных работ Зиновия Григорьевича Ватаманюка, Виктора Дмитриевича Базилевича, Валерия Александровича Васильева, Кемпбелла Р. Макконелла и Стенли Л. Брю

Статистика

Онлайн всего: 1
Гостей: 1
Пользователей: 0

Главная » Статьи » Информационное обеспечение дистанционного обучения » МАКРОЭКОНОМИКА/ ECONOMICS - лекции

УПРАВЛІННЯ: ВЧОРА, СЬОГОДНІ, ЗАВТРА - Пам'яті Володимира Микитовича Шенаєва
УПРАВЛІННЯ: ВЧОРА, СЬОГОДНІ, ЗАВТРА
 
       Учені вважають, що фундамент сучасного менеджменту створювали чотири англійця в першій половині ХІХ століття: підприємці Дж.Уотт і М.Бультон, соціаліст-утопіст Р.Оуен, професор Ч. Беббедж. І на думку авторів американської енциклопедії професійного менеджменту, все почалося в 1886 р. після виступу бізнесмена Г.Тауна на зборах Американського спілки інженерів-механіків з доповіддю «Інженер як економіст». Вважається, що ця доповідь справила враження на Ф. Тейлора і стимулювала його створити теорію «наукового менеджменту». Саме на надгробному камені, померлого 21 березня 1915 р. Фредеріка Уїнслоу Тейлора, накреслено: «Отець наукового менеджменту».
      Але мені б хотілося уточнити деякі факти. А саме, внесок в теорію організації видатного російського вченого Д.Советкіна, який ще в 1866 р. сформулював свої знамениті принципи навчання для системи професійної підготовки в Імператорських технічних училищах. І не тільки підготував відповідний методичний інструментарій, але і реалізував всі свої розробки в практиці викладання, а потім отримав і медаль на Всесвітній Виставці в Парижі, саме, за ці розробки. До речі, вони отримали дуже високу оцінку американських фахівців. І в тому коледжі, де вчився Фредерік Тейлор, по цих методиках велося навчання. Ми про це не повинні забувати і, ймовірно, було б доцільно перевидати сьогодні фундаментальні розробки Дмитра Костянтиновича Советкіна.
     І взагалі думка, що класики наукового менеджемента - Фредерік Уїнслоу Тейлор, Анрі Файоль, Гаррінгтон Емерсон і Генрі Форд - пришли до своїх висновків «практично самостійно» (С.Н. Татарникова, 1992) не зовсім узгоджуються навіть з широко відомими фактами. Та і як можна отримати нову якість без опори на вже досягнуте людством в інтелектуально - культурном будівництві, навіть за умови фрагментарного засвоєння опублікованої інформації ? Світова практика останніх сторіч практично не знає таких феноменів.
       Але що ж є стрижнем в розвитку всіх теорій наукового управління - менеджменту ? На нашу думку, це, в першу чергу, зміни в розумінні категорії праці. Не вдаючись глибоко до теоретико-методологические конструкцій, ми можемо сьогодні упевнено констатувати, що першочергове значення має сьогодні наявність розвиваючого компоненту в трудовій діяльності, його зростаюче значення.
      І не ми перші прийшли до цієї ідеї. У категоріях світського наукового знання ці ідеї були сформульовані великим французьким вченим Жаном Антуаном Кондорсе (1743-1794 рр.) в роботі «Ескіз історичної картини прогресу людського розуму». Їм була запропонована концепція що передбачала 10 епох:
   1) Епоха ПЛЕМЕНІ;
  2) Епоха - ВІД ПАСТУХА До ЗЕМЛЕРОБСТВА;
  3) Епоха - ПРОГРЕСУ ЗЕМЛЕРОБСЬКИХ НАРОДІВ до ВИНАХОДУ ПИСЕМНОСТІ;
  4) Епоха - ПРОГРЕСУ РОЗУМУ В ГРЕЦІЇ до РОЗДІЛУ НАУКИ В СТОЛІТТЯ ОЛЕКСАНДРА;
   5) Епоха - ВІД РОЗДІЛЕННЯ НАУК до ЗАНЕПАДУ НАУК;
  6) Епоха - ВІД ЗАНЕПАДУ ОСВІТИ до ВІДРОДЖЕННЯ ХРЕСТОВИХ ПОХОДІВ;
  7) Епоха - ВІД ПЕРШИХ УСПІХІВ НАУКИ до КНИГОДРУКУВАННЯ;
  8) Епоха - ВІД КНИГОДРУКУВАННЯ до СКИДАННЯ АВТОРИТЕТУ У ФІЛОСОФІЇ;
  9) Епоха - ВІД ДЕКАРТА до УТВОРЕННЯ ФРАНЦУЗЬКОЇ РЕСПУБЛІКИ;
 10) Епоха - СУЧАСНЕ СУСПІЛЬСТВО, в якому жив Жан Антуан Кондорсе.
 
   Маріупольська об'єктивно трудова економічна школа продовжила цю періодизацію, доповнивши класифікацію Жана Антуана Кондорсе ще п'ятьма епохами:
  10) Епоха - ВІД УТВОРЕННЯ ФРАНЦУЗЬКОЇ РЕСПУБЛІКИ І УХВАЛЕННЯ КОНСТИТУЦІЇ СЕВОРО-АМЕРІКАНСЬКИМИ ШТАТАМИ до ПЕРШОЇ ПРОМИСЛОВОЇ КРИЗИ (1825 р.) - початок інтенсивного зростання торговельно-промислового этно-соціального прошарку;
  11) Епоха - ВІД РОЗУМІННЯ НАЯВНОСТІ ПРИРОДНИХ СПАДІВ АКТИВНОСТІ ЕЛЕКТОРАТОМ ВЕЛИКОБРИТАНІЇ до СТВОРЕННЯ ЗА ІНІЦІАТИВОЮ РОСІЇ МІЖНАРОДНОГО СУДУ В ГААЗІ:
        а) Від розуміння наявності ПРИРОДНИХ спадів активності електоратом Великобританії до усвідомлення їх неминучості електоратом промислово розвинених держав (від 1825 р. до 1857 р.);
          б) Від перших спроб координації відтворювального процесу до першої кардинальної спроби виходу з системної кризи (від 1857 р. до 1891 р.).
    12. Епоха - ВІД УТВОРЕННЯ МІЖНАРОДНОГО СУДУ В ГААЗІ до СТВОРЕННЯ ОРГАНІЗАЦІЇ ОБ'ЄДНАНИХ НАЦІЙ і СТВОРЕННЯ ЄВРОПЕЙСЬКОГО СПІВТОВАРИСТВА ВУГІЛЛЯ І СТАЛІ:
          а) Від реалізації адаптаційних заходів до циклічного характеру зростання торговельно-промислового прошарку до усвідомлення необхідності якісних змін відносно управлінського етнічно-соціального прошарку до відтворювального процесу (від 1891 р. до 1917-37 рр.);
          б) Від реалізації управлінськими етнічно-соціальними прошарками перших анти циклічних заходів (1934-1938 рр.) в національних державних утвореннях до усвідомлення неминучості координації відтворювального процесу на міждержавному рівні (1849-1850 рр.).
    13.Епоха - ВІД СТВОРЕННЯ ОРГАНІЗАЦІЇ ОБ'ЄДНАНИХ НАЦІЙ і СТВОРЕННЯ ЄВРОПЕЙСЬКОГО СПІВТОВАРИСТВА ВУГІЛЛЯ І СТАЛІ до УТВОРЕННЯ СОЮЗУ НЕЗАЛЕЖНИХ ДЕРЖАВ - від перших кроків по координації відтворення на рівні міждержавних союзів до усвідомлення необхідності скоординованого розвитку світової економічної системи електоратом управлінських етнічно-соціальних прошарків розвинених і індустріальних держав (від 1949-1950 рр. до 1983-1991 рр.);
   14. Епоха - СУЧАСНА ЕПОХА РЕНЕСАНСУ ПРИРОДНОГО ПРАВА І УСВІДОМЛЕННЯ МЕТОДОЛОГІЇ РЕГУЛЮВАННЯ РОЗВИТКУ СКЛАДНИХ ГОСПОДАРСЬКИХ СИСТЕМ - практична реалізація напрацьованих міжнародною практикою методів регулювання розвитку складних господарських систем на передодні ПЕРШОЇ ГЛОБАЛЬНОЇ РЕВОЛЮЦІЇ - РЕВОЛЮЦІЇ ЕФЕКТИВНОСТІ з обов'язковим подоланням гостро конфліктної взаємодії між промислово-розвиненими державами.
    Можна упевнено казати, що завершиться ця остання епоха з початком широкомасштабною реалізацією ПРИНЦИПІВ РЕВОЛЮЦІЇ ЕФЕКТИВНОСТІ, а наступна 15 епоха буде зв'язана, в першу чергу, з господарським освоєнням людством навколишнього космічного простору (виходячи з методологічних засад філософа Федорова).
      Ось той історико-соціально-економічний фон, на якому ми розглядатимемо становлення і розвиток наукового менеджменту. І постараємося побачити його роль в розумінні загальних проблем управління, як народногосподарськими комплексами, так і всією світовою системою господарювання. Ми повинні ознайомитися з комплексом проблем професії менеджера, забезпечивши подальше розуміння проблем розвиваючих учбових дисциплін загальнопрофесійних і спеціальних циклів, а також циклу дисциплін спеціалізації.
 
Тема 1. НАУКОВЕ УПРАВЛІННЯ.
 
     Виокремлення функцій по управлінню в самостійну чітко орієнтовану сьогодні по сферах діяльності професію, це об'єктивний, обумовлений всією історією господарської діяльності людства процес. Керували завжди і скрізь, але тільки в ХІХ столітті постало питання необхідності наукового підходу. Чому це відбулося ?
    Скоріше за все тому, що раніше управління розглядалося мало не на рівні священної діяльності. Тільки при жорстко конфліктній взаємодії виявлявся різкий динамізм в ухваленні рішень і перемагали ті, хто міг забезпечити об'єктивний характер обґрунтованості рішень. Тому, коли в 1987-89 рр. у нас заговорили про принципи управління, то відразу пригадали всі трактати по військовому мистецтву і притчі всіх мудреців відносно переважно військового мистецтва і управління народами. Зрозуміло, що цим хотіли знайти своє місце або навіть більше - виробити власну теорію управління, т. з. Східно -європейську. Але ці спроби так і залишилися на рівні експериментів, хоча об'єктивно кажучи, достатньо широко поставлених. У цих експериментах були отримані цікаві результати, але про них більшість навіть активних учасників сьогодні майже повністю забуло. Ймовірно, із-за методичної недоведеності до використання в університетах перспективної ідеї (як завжди лімітували час і відсутність необхідних ресурсів).
    Забуті вони не зовсім обґрунтовано, але забуті ще і тому, що не дають добре засвоюваної основи знань.
   А головне - тих знань, які вважаються базовими по більшості міжнародних програм підготовки керівників- менеджерів. А ми повинні забезпечити можливість спілкуватись на одній «професійній мові» нашим фахівцям з їх іноземними колегами, тому і прагнемо сьогодні забезпечити викладання практично майже не всієї доступної інформації з цього питання в спеціальних курсах для студентів інститутів і університетів. Але, мабуть, не тільки це, але можливо зробити реальні серйозні кроки в індивідуальному розвитку. Останнє реалізується при засвоєнні і осмисленні успішного зарубіжного досвіду в області координації відтворювальними процесами і здійснення інновацій.
   Так, що наша з Вами робота об'єктивно необхідна. А починати її треба з класиків, з тих вчених і практиків, які визнані на міжнародному рівні зразковими виконавцями і теоретиками в даній галузі.
   І першим в цій когорті професіоналів вважається Анрі Файоль (1841-1925 рр.), якого вважають однією з найбільш значних фігур в науці управління в першій половині ХХ століття. Після ліцею і гірничої школи він пішов на службу у велику гірничо-металургійну компанію «Комментрі - Фуршамболь - Деказвіль» («Комамболь») і пропрацював там з 1860 р. по 1918 р. У 1888 р. він прийняв керівництво компанією, що знаходилася на межі банкрутства, і за тридцять років зробив її одним з самих процвітаючих підприємств Франції.
    Узагальнивши свої багаторічні спостереження, він створив «теорію адміністрації». Його перша книга вийшла в 1900 р., а книга «Загальне і промислове управління» - в 1916 р.
   Його компанія внесла істотний внесок до загальнонаціональних зусиль в роки першої світової війни, тому і публікація книги була затримана.
   Вийшовши у відставку, Файоль очолив Центр адміністративних досліджень (що об'єднався надалі з французькою організацією послідовників Тейлора). Найбільше замовлення, яке виконував Центр, - це дослідження організації роботи поштово-телеграфних відомств. Він перший поставив проблему навчання менеджменту.
 
Ось його основні ідеї і принципи.
     Він вважав, що всі операції на підприємстві можна розділити на шість груп:
   - Технічні операції (виробництво, вироблення і обробка). «Число, різноманітність і важливість технічних операцій і участь техніків у всіх без виключення видах виробництва, починаючи з матеріального і кінчаючи інтелектуальним; майже виключно технічне утворення наших професійних шкіл; широкі можливості, що надаються техніці, - все це висуває на перший план технічну функцію, а отже, і технічні «установки» працівників.»(стор. 9);
  - Комерційні операції (покупка, продаж і обмін). «Процвітання промислового підприємства часто залежить в такій же мірі від комерційної функції, як і від технічної; якщо продукт не має збуту - крах неминучий»(стор. 10);
  - Фінансові операції (залучення засобів і розпорядження ними). «Багато хто з підприємств, які могли б процвітати, гине від хвороби - недоліку засобів. Ніяка реформа, ніяке поліпшення немислимі без наявності вільних засобів і кредиту. Істотна умова успіху - завжди мати перед очима фінансове положення підприємства.» (стор. 10);
  - Страхові операції (страхування і охорона майна і осіб). «Взагалі ж страховою функцією є всякий захід, який забезпечує підприємству безпеку, а персоналу - необхідне йому душевний спокій.» (стор. 11);
  - Облікові операції (бухгалтерія, калькуляція, облік, статистика і тому подібне). « Хороше рахівництво - просте і ясне, таке, що дає точне уявлення про роботу підприємства і її умови - є могутнім засобом управління.» (стор. 11);
  - Адміністративні операції (передбачення, організація, розподіл, координування і контроль). «Управляти - означає передбачати, організовувати, розпоряджатися, координувати і контролювати; а) Передбачати, тобто враховувати прийдешнє і виробляти програму дій; б)Організовувати, тобто будувати подвійною - матеріальний і соціальний - організм підприємства; в) Розпоряджатися, тобто примушувати персонал належно працювати; г)Координувати, тобто зв'язувати, об'єднувати, гармонізувати всі дії і всі зусилля; д) Контролювати, тобто піклуватися про те, щоб все здійснювалося згідно встановленим правилам і відданим розпорядженням.» (стор. 12).
    Керувати (правити) - означає вести підприємство до його мети, прагнучи витягувати можливо великі вигоди зі всіх ресурсів, які воно має в своєму розпорядженні; означає забезпечити дію шести існуючих функцій.
   Управління - одна з шести функцій, але на великих підприємствах у « … директорів воно займає таке значне місце, що іноді може показатися, ніби роль ця виключно адміністративна» (стор. 12).
   Нам важливо з Вами сьогодні підкреслити, що Файоль вводить поняття УСТАНОВКИ, кажучи, що «кожній групі операцій, або існуючих функцій, відповідає специфічна УСТАНОВКА» (стор. 12). З неї сьогодні можна вивести практично всі «психологізірованні» теорії управління. І Файоль вважає, що всі установки базуються на шести якостях:
    1. Фізичні якості: здоров'я, сила, спритність.
    2. Розумові якості: тямущість, легке засвоєння, розсудливість, сила і гнучкість розуму.
    3. Етичні якості: енергія, стійкість, свідомість відповідальності, ініціатива, відчуття довга, такт, відчуття гідності.
   4. Загальний розвиток: запас різних понять, що не відносяться виключно до області виконуваних функцій.
   5. Спеціальні знання: що відносяться виключно до какой- або однієї функції - будь то технічною, будь то комерційною, будь то фінансовою, будь то адміністративною і так далі
   6. Досвід: знання, які базуються на практиці; спогади про уроки, особисто відомі з фактів.
   Його таблиця «Відносна важливість різних установок, якими повинен володіти персонал промислових підприємств» і сьогодні викликає непідроблену зацікавленість.
                                                                                                                                  Таблиця 1.
 
Відносна важливість різних установок, якими повинен володіти
персонал промислових підприємств

Велике ПІДПРИЄМСТВО, Велика УСТАНОВА

Катего-рія
служ-бовців
Ад-мін
Техніч.
Ко-мерц
Фінан.
Струк.
Учетні
Повн. кв.
Робіт-ник
5
85
-
-
5
5
100
Май-стер
15
60
5
-
10
10
100
Нач. Зміни
25
45
5
-
10
15
100
Нач. відділ
30
30
5
-
10
20
100
Нач. техн. служ
35
30
10
5
10
10
100
Директор
40
15
15
10
10
10
100
Декілька
 
об’єдна
них
 
уста
нов
 
Голов
-ний
Дире
-ктор
50
10
10
10
10
10
100
 
Дер
жав
на
Га
лузь
 
 
Мін-тр
50
10
10
10
10
10
100
Голова
60
8
8
8
8
8
100
         І на початку ХХ в. Файоль вигукував, що «управління навіть не фігурує в програмах викладання вищих інженерних шкіл» (стр.18). Тому він і постарався викласти принципи і правила. Але головне, що робить підхід Файоля сучасним і сьогодні, так це глибоке розуміння творчого характеру процесів адміністрування. Він підкреслює, що "в адміністративних засадах немає нічого негнучкого і абсолютного; все в нім питання МІРИ», також «органом і інструментом адміністративної функції служать утворення соціального порядку» (стор. 20).
       І він особливо звертає увагу, що «відчуття міри - похідне такту і досвіду - одна з найважливіших якостей адміністратора» (стор. 21), а «кількість принципів управління необмежена» і «зміна стану речей може спричинити зміну правил, викликаних до життя цим положенням» (стор. 21).
      Перерахуємо всі його 14 загальних принципів.
      1.Розподіл праці - принцип, мета якого «проводити більше і краще при тих же зусиллях». Спеціалізація, за твердженням Файоля, є одній з прикмет природного порядку речей, спостережуваною як в світі тварин, так і в людських співтовариствах. Він вважав, що розподіл праці не повинен обмежуватися технічною активністю, але повинно відноситися до всіх аспектів роботи організації. Втім в цьому питанні він не заходив так далеко, як прихильники наукового менеджменту, що підрозділяли завдання на базові елементи. Він вважав, що «розподіл праці має свої межі, визначувані як нашим досвідом, так і відчуттям міри».
   2.Влада - «право віддавати розпорядження і вимагати їх виконання». Файоль розрізняє «офіційний» (пов'язаний з посадою, отримуваний «по статуту») і «особистий» авторитет (обумовлений такими якостями, як інтелект, життєвий досвід, цілісність і здатність грати роль лідера). Далі він стверджує, що особистий авторитет першокласного керівника є «обов'язковим доповненням» влади офіційної. Файоль стверджує, що авторитет завжди пов'язаний з відповідальністю, причому і те і інше припускає уміння ухвалювати рішення і, при необхідності, накладати певні санкції. «Здатність ухвалювати рішення... визначається розвиненою мораллю, безсторонністю і твердістю... Відповідальне рішення завжди припускає відома мужність... Хороший керівник повинен володіти рішучістю ухвалювати відповідальні рішення і передавати цю рішучість оточенню... Для керівника високого рівня заставою відсутності як зловживання владою, так і слабкості є цілісність його особи і його високі моральні якості; цілісність же ця, як відомо, не обирається і не купується.» (Fayol, 1916/1949, pp. 21-22).
     3.Дисципліна - «по суті, зводиться до слухняності, старанності, енергійності, певної поведінки і зовнішніх знаків пошани, дотримуваних відповідно до того, що існує між фірмою і працівниками угодою». Файоль вважає, що в різних організаціях дисципліна може мати різні форми, і наполягає на тому, що вона завжди є одним із істотних їх елементів. Він помічає, що час договорів між індивідуальним власником підприємства і працівником йде в минуле. Замість цього полягають угоди між асоціаціями працедавців і профспілками, в яких, - в умовах Першої світової війни - діяльно бере участь і держава.
    4.Єдність розпорядництва - «підлеглий повинен отримувати накази тільки від одного начальника». По Файолю, подвійні накази у будь-якому випадку є джерелом напруги, збентеження і конфліктів. Він говорить про тенденцію ділити командні функції між індивідами і про розмивання їх між різними особистими відділами. Унаслідок цих процесів виникає відчуття безвідповідальності, і втрачають своє значення звичайні комунікативні зв'язки. У відомих випадках керівник високого рангу може віддавати накази робочим, минувши керівників середнього рівня. Файоль пише: «Якщо такі помилки повторюватимуться, виникне ситуація подвійного підпорядкування зі всіма її наслідками, до яких відносяться розгубленість частини підлеглих, роздратування і незадоволеність частини керівників, що залишилися не у справ, і порушення нормального ходу робіт» (Fayol, 1916/1949, р. 24).
   5. Єдність керівництва - «один керівник і один план для сукупності операцій, направлених на досягнення однієї і тієї ж мети». Якщо принцип єдності розпорядництва вимагав, щоб кожен підлеглий отримував накази тільки від одного керівника, то даний принцип зводиться до єдності управління і плану. Кажучи словами Файоля, «це - умова єдності дій, координації сил і зосередженості на меті. Тіло про дві голови і на соціальному, і в тваринному світі є монстром і зазвичай не виживає» (Fayol, 1916/1949, р. 25).
     6. Підпорядкування індивідуальних інтересів загальним - «примушує пригадати про те, що в бізнесі інтерес одного підлеглого або групи підлеглих не повинен суперечити цілям підприємства». Файоль звертає увагу на те, що однією з серйозних проблем управління є узгодження загальних і особистих, або групових інтересів. Він пише про це так: «неуцтво, амбітність, егоїзм, лінощі, слабкість і різного роду пристрасті приводять до того, що загальні інтереси слабшають, поступаючись місцем інтересам особистим, і ця обставина породжує вічну боротьбу» (Fayol, 1916/1949, р. 26).
    7. Винагорода персоналу - «праця повинна бути винагородженною». Файоль розглядає чинники, що визначають рівень оплати, але не залежні від волі наймача, такі як прожитковий мінімум, пропозиція робочої сили, економічна обстановка і економічний стан підприємства. Він розглядає також різні способи компенсацій, такі як почасова ставка, поурочна (акордна) оплата, відрядна платня, премія, участь в прибутках, платіж натурою і різного роду нематеріальні стимули. Він приходить до наступного висновку: «Незалежно від того, яка винагорода за працю отримує працівник - гроші або ж такі блага, як тепло, світло, дах, продукти харчування, - сенс його полягає в задоволенні потреб працівника» (Fayol, 1916/1949, р. 32). «Поза всяких сумнівів, успіх підприємства визначається до певної міри енергійністю, утвореною, сумлінністю і постійністю складу працівників. Наймач повинен піклуватися... про здоров'я, силу, освіту, мораль і стабільність свого персоналу... Відповідно, наймач повинен піклуватися про підлеглих і поза роботою... за межами підприємства, дотримуючи відому розсудливість і обережність, прагнучи до загального підвищення рівня їх освіти і розвитку і, при цьому, поважаючи їх особисту свободу.» (Fayol, 1916/1949,р.32).
    8. Централізація - «подібно до розподілу праці... властива природному порядку речей». Розглядаючи питання про те, яку структуру - централізовану або децентралізовану - повинна мати організація, Файоль порівнює її з живим організмом. «У будь-якого організму, тваринного і суспільного, відчуття йдуть до мозку або до органу, що управляє, і від останнього у всі частини організму йдуть команди, приводячи його в рух» (Fayol, 1916/1949, р. 33). «Питання централізації або децентралізації - це питання міри, питання знаходження оптимального для даної ситуації пристрою... Все те, що приводить до посилення ролі підлеглих, є децентралізацією, централізації ж супроводить ослаблення цієї ролі» (Fayol, 1916/1949, р. 33).
    9. Скалярний ланцюг - «владна вертикаль, що зв'язує всі рівні підпорядкування від вищої інстанції до нижчих ступенів». Звичайними термінами для визначення цього поняття будуть «ієрархія» і «канали» або «лінії комунікації». Файоль сполучає два цих поняття в своїй концепції скалярного ланцюга, постулювавши потребу у вищій інстанції і при цьому підкреслюючи, що вирішення проблем шляхом звернення до неї далеко не завжди виявляється найшвидшим, а деколи, якщо мова йде, наприклад, про урядові інстанції, може бути і дуже довгим … Він пропонує використовувати систему делегування має рацію і відповідальності підлеглим по здійсненню необхідних комунікацій. Цей підхід отримав назву «трап», «gang plank». Подібний спосіб комунікації між індивідами одного рангу дозволяє вирішувати окремі проблеми, не виходячи за межі даного ієрархічного ступеня.
     10. Порядок – це становлення «місця для всякої речі і всякої речі на своєму місці» (матеріальний порядок) і, по аналогії, «місця для кожної особи і кожної особи на своєму місці» (соціальний порядок). Поняття порядку, по Файолю, повинне розповсюджуватися і на складські приміщення, і на умови виробництва, і на складання планів графіків для різних відділів організації і аспектів її роботи. Він наполягає на тому, що «для встановлення соціального порядку... необхідно, щоб у кожного співробітника... було своє місце, і кожен працівник знаходив ця б на своєму місці» (Fayol, 1916/1949,р. 37). The right man in the right place» (Управление — это наука и искусство. С. 37). «Цей баланс украй важко встановити і підтримувати, тим більше, якщо підприємство велике. Якщо ж він порушений, і індивідуальні інтереси протидіють загальним, якщо в організації починають правити амбіції, сімейність, фаворитизм або звичайне неуцтво, унаслідок чого вона наповнюється некомпетентними людьми, то для відновлення балансу потрібний особливий талант і сила волі.» (Fayol, 1916/1949,pp. 37-38). Як і у разі матеріального контролю, Файоль ратував за створення детальних організаційних схем, які «дозволяють дати уявлення про персонал в цілому і про всі відділи організації і людей, що працюють в них».
     11.Справедливість - Файоль вважав, що правосуддя - це реалізація прийнятих конвенцій, справедливість же представлялася йому поєднанням правосуддя і доброжелательности. Хоча керівництву у будь-якому випадку пристало виглядати в очах підлеглих справедливим і благородним, кожен керівник повинен пам'ятати і про дисципліну. Отримання належного балансу між справедливістю і дисципліною вимагає від керівника, згідно Файолю, «чималої розсудливості, досвіду і добродушності» (Fayol, 1916/1949, р. 38).
     12.Стабільність складу персоналу - має відношення до проблем планування кадрів, вдосконалення методів управління і текучості робочої сили. Файоль вважав, що новим співробітникам повинен даватися спеціальний період для ознайомлення з роботою і звикання до нової обстановки. Він пише: «Нестабільність (висока текучість) складу особливо характерна для крупних концернів... За короткий час неможливо настільки оволодіти справами, щоб почати самостійне планування і знайти упевненість в собі, яка збудить подібну ж упевненість і в інших... Нестабільність складу є одночасно причиною і наслідком поганої роботи підприємства» (Fayol, 1916/ 1949, р. 39).
    13. Ініціатива - здатність складати план і забезпечувати його виконання. Вона, будучи одним з «сильних стимулів, що визначають поведінку людини», забезпечує мотивацію і задоволеність роботою. Взагалі кажучи, Файоль стверджує, що можливість максимального прояву ініціативи повинна бути надана всім працівникам за рахунок делегування відповідних повноважень. Як він пише, «менеджер повинен пожертвувати певною дещицею пихатості і надати своїм підлеглим цю можливість отримання задоволення від роботи... керівник, що уміє використовувати таким чином ініціативу підлеглих, стоїть куди вище за керівника, нездібного на це» (Fayol, 1916/1949, р. 40).
     14.Корпоративний дух - творення і підтримка певної гармонії в організації. Файоль різко засуджує тих, хто дотримується принципу «розділяй і володарюй». Мудрий, полководець розділяє ворожу силу з тим, щоб ослабити її, розділення ж власної команди є тяжким гріхом проти бізнесу. Воно може бути наслідком некомпетентності керівника, нерозуміння проблеми або егоїстичного небажання поступитися особистими інтересами ради інтересів справи, і у будь-якому випадку воно гідне усілякого осуду, бо шкодить справі. Сіяти розбрат між підлеглими - заняття, що негідне, таке, що становить долю бездарів. Справжній талант потребує координації зусиль і в праці; кожної людини, за яку той отримує належну винагороду, що не викликає ревнивих відчуттів у колег і не порушує гармонії виробничих відносин»(Fayol, 1916/1949, р. 40).
 
      Файоль, завершуючи розгляд принципів, скромно указує, що це всього лише його «особисті думки», а далі запитує: «Чи знайдуть вони своє місце в адміністративному кодексі, який треба створити?». І вважає, що «це вирішить суспільна дискусія».
     ЕЛЕМЕНТИ УПРАВЛІННЯ необхідно розглянути, спираючись на першу фундаментальну роботу з даного питання, тобто на книгу Файоля. До них належать:
     ПЕРЕДБАЧЕННЯ. «Управляти - це передбачати». обчислювати майбутнє і готувати його; передбачати - це вже майже діяти. його прояв.- це програма дії, яка повинна бути єдина і безперервна, а також достатньо гнучка і точна. Міністерська нестійкість - лихо для країни.
    ОРГАНІЗАЦІЯ. Організувати підприємство - означає забезпечити його всім тим, що необхідне для його функціонування: сировиною, устаткування, грошима, персоналом. Фактично адміністративна місія соціального організму підприємства по Файолю базується на всіх його основних принципах. А побудова соціального організму підкоряється законам формальної логіки і виходить з принципу, що на одному і тому ж ступені розвитку всі соціальні організми промислових підприємств схожі між собою.
     РОЗПОРЯДНИЦТВО. Необхідно: 1) глибоке знання персоналу; 2) усунення нездібних; 3) глибоке знання договорів; 4) хороший приклад подається начальником; 5) періодичні огляди соціального складу підприємства; 6) наради і доповіді; 7) не відволікати увагу дрібницями; 8) уміти добитися від персоналу єдності дії, ініціативи і відданості справі.
    КООРДИНУВАННЯ. У добре координованому підприємстві ми можемо відмітити наступне: а) узгоджена робота служб; би) обізнаність об долі участі і необхідних послугах; у) узгодженість з обставинами.
    КОНТРОЛЬ. Неупередженість ґрунтується на етичній прямоті і на щонайповнішій незалежності контролера від контрольованого.
 


Источник: http://azov-academy.ucoz.org/publ/informacionnoe_obespechenie_distancionnogo_obuchenija/makroehkonomika_economics_lekcii
Категория: МАКРОЭКОНОМИКА/ ECONOMICS - лекции | Добавил: Vasiljev (2011-01-02) | Автор: Alexander Vasiljev-Muller
Просмотров: 1145 | Теги: D.K.Sovetkin, G.Emerson, G.Taun, V.N.Shenaev, G.Ford, A. Fayol, I.P.Faminskiy, F.Y.Teylor, A.V.Vasiljev | Рейтинг: 5.0/2 |
Всего комментариев: 0
Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]
Форма входа

Поиск

Друзья сайта
  • Официальный блог
  • Сообщество uCoz
  • FAQ по системе
  • Отдых в Карпатах


  • Copyright MyCorp © 2022