"Azov Academy"Четверг, 2024-04-25, 9:20 PM

Приветствую Вас Гость | RSS
Главная | Publisher | Регистрация | Вход
Меню сайта

Категории раздела
МАКРОЭКОНОМИКА/ ECONOMICS - лекции [49]
Сокращенный курс макроэкономической теории с использованием фундаментальных работ Зиновия Григорьевича Ватаманюка, Виктора Дмитриевича Базилевича, Валерия Александровича Васильева, Кемпбелла Р. Макконелла и Стенли Л. Брю

Статистика

Онлайн всего: 1
Гостей: 1
Пользователей: 0

Главная » Статьи » Информационное обеспечение дистанционного обучения » МАКРОЭКОНОМИКА/ ECONOMICS - лекции

Історія економічних вчень на початку ХХІ століття - до 83 річчя з Дня Народження Акад/АЕНіПД Росії, д-ра ком., к.е.н.Валерія Васильєва/л.9

9. Лекція . Кейнсіанство і Неокейнсіанство. 

 Зміст 

1)Новизна практики державного регулювання у Східній Європі та його вплив на Дж. Кейнса.

2)Теорія ефективного попиту та концепція мультиплікатора.

3)Теорія економічного росту Р. Харрода.

       Криза грошово-кредитної системи на Сході Європи, коли був запропоноване замість грошей  "тред” (трудова одиниця вартості) у 20-ті роки, спонукав, а може навіть і замаскував чинники галопуючої інфляції в Росії, яку фахівці "Країни Рад” навіть планували, вражаючи Захід. І все це спостерігав Дж.Мейнрад Кейнс (1883-1946) на власні очі, отримує інформацію з перших рук, як офіційний представник Великої Британії на зустрічах з фахівцями Росії, узгоджуючи  домовленості. Тоді він зрозумів яку велику силу має держава, і що її треба використовувати у скрутні часи для економіки. Він ці свої висновки надрукував, а потім вони стали підґрунтям його економічних ідей, які виклав у книзі "Загальна теорія зайнятості, процента і грошей” (1936). 
         Новизна цього економічного вчення  полягає: по-перше, у застосуванні макроекономічного аналізу, що зробило Дж.Кейнса засновником макроекономіки як окремого розділу економічної теорії; по-друге,  - в обґрунтуванні концепції так званого ефективного попиту, тобто потенційно можливого і регульованого державного попиту. Він стверджував необхідність недопущення з боку держави зниження заробітної плати як основної умови ліквідації безробіття, а також те, що споживання, внаслідок психологічно зумовленої схильності людини до заощадження, зростає набагато повільніше доходів.  Але так і повинно бути, бо людина хоче розвитку, а не безмежного споживання своїх виробів (!).  У теорії Кейнса національний дохід Y і рівень  зайнятості N - залежні змінні. Розмір національного доходу зумовлений рівнем зайнятості. Сам же національний дохід, з одного боку, виступає як фактор, що впливає на ріст споживчого попиту, з іншого боку, ріст національного доходу залежить від інвестицій. Він ввів такі поняття:
 

-         схильність до споживання (це частка споживання в національному доході);

-         схильність до заощадження (визначається частиною доходу, що заощаджується);
 

-         схильність до інвестицій (частина національного доходу, яка іде на розширення виробництва);

-         переваги ліквідності (прагнення перетворити у позичкову форму);
 

-         гранична ефективність капіталу (норма прибутку тощо).

      Суть його поглядів полягає у тому, щоб через активізацію і стимулювання сукупного попиту (загальної купівельної здатності) впливати на виробництво і пропозицію товарів і послуг, підвищувати рівень зайнятості. 
        Дохід (Y), заощадження (S) та споживання (C) зв’язані такою формулою: 
 

S = Y – C  ;

       На графіку це відображається у  "Кейнсіанському ХРЕСТІ”, коли зростання доходу йде не пропорційно зростанню споживання і споживання все більше і більше відстає, а заощадження все зростають. Значне місце в кейнсіанцеві посідає ефект мультиплікатора, а саме відношення приросту доходу до приросту інвестицій. Це множник, який  автоматично забезпечує зростання доходу внаслідок кожного нового приросту інвестицій.
       Важливо те, що Кейнс і цього послідовники рішуче заперечували, що існує  відповідність між інвестиціями підприємців і заощадженнями населення, оскільки і ті, й інші керуються різними мотивами. Він полягав, що заощадження не завжди вкладаються у банк, а тому не можуть бути видані як позика підприємцям. Також кейнсіанці вважають сучасні ринки неконкурентними, а тому і нездатними автоматично регулювати попит і пропозицію, особливо співвідношення між цінами і заробітною платою. А головне – оскільки ринок не виконує  своєї функції, то держава повинна відігравати активну роль.

                                                                                 *                 *                 *

        Після книги "До теорії економічної динаміки” (1948) за Р.Харродом міцно затвердилась репутація бунтівника.  Його  рівняння, а саме – інвестиції дорівнюють заощадженням, якби повторюють Кейнса, але воно подано як динамічне: ліва частина рівняння (g x c ) є нагромаджу вальною частиною приросту продукції, яка йде на виробничі цілі, а отже має бути забезпечена певною часткою заощаджень (S). Оскільки обидві частини рівняння фактичного темпу росту належать до минулого періоду, дана рівність не потребує спеціальних умов для своєї реалізації.

                                      g x c = S ,            (продовження у наступному документі) 

Література

 

1.    Юхименко П.І., Леоненко П.М. Історія економічних учень /Навчальний посібник –3-тє вид., випр. – К.: Знання-Прес, 2002. – 514 с.

2.    Злупко С.М. Економічна думка України: Тексти лекцій. – Львів, 1992.

3.    Злупко С.М. Іван Франко – економіст. – Львів, 1992.

4.    Злупко С.М. Михайло Туган-Барановський. Український економіст світової слави. – Львів, 1993.

5.    Історія економічної думки України: Навч. Посіб. /Р.Х.Васильєва та ін.- К., 1993.

6.    Історія економічної думки України: Навч. Посіб. /Л.Я. Корнійчук, Н.О. Татаренко та ін.- К., 1996.

7.    Мешко І.Н. Історія економічних учень. Основні течії західноєвропейської та американської економічної думки: Навч. Посіб. – К., 1994.

8.    Смолка А.О. Соціально-економічна думка та політика в Україні ХУІІ – початку ХУІІІ ст. – К., 1996.

9.    Соціальні та політичні науки у Співдружності незалежних держав. – К., 1999.

10.                      Трансформація моделі економіки України (ідеологія, протиріччя, перспективи)/ За ред. В.М. Гей ця. – К., 1999.

11.                      Українська економічна думка: Хрестоматія. – К., 1999.

      12. Лесів Йосиф Сучасні методи менеджменту, основані на ринковій економіці. – Ужгород: Карпати, 1994. – 254 с.


Источник: http://www.cic-wsc.org
Категория: МАКРОЭКОНОМИКА/ ECONOMICS - лекции | Добавил: Vasiljev (2012-07-19) | Автор: Vasiljev Alexander
Просмотров: 1090 | Теги: А. Хансен, Мільтон Фрідмен, Dr A.Vasiljev-Muller, Law of Preservation of Labour, Дж.М.Кейнс, Dr Velery Vasiljev | Рейтинг: 5.0/1 |
Всего комментариев: 0
Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]
Форма входа

Поиск

Друзья сайта
  • Официальный блог
  • Сообщество uCoz
  • FAQ по системе
  • Отдых в Карпатах


  • Copyright MyCorp © 2024